Dieta cukrzycowa - fakty i mity
Zastanawialiście się zapewne, jak ciężko być na diecie.
Szczególnie takiej, w której wiele produktów jest zabronionych a niedostosowanie się do twardych reguł może zabić...
Tak. To rzeczywistość chorych na cukrzycę.
Zaznaczmy, że zasady diety cukrzycowej stanowią podstawy każdej zrównoważonej diety odchudzającej!
Czy na prawdę tak trudno oswoić ten temat?
Myślę, że nie - pomoże nam w tym Pani doktor Agnieszka Majkowska - diabetolog

1) Po rozpoznaniu cukrzycy nie będzie można jeść większości produktów
Odpowiedź: mit.
Zalecenia dietetyczne u chorych na cukrzycę pozwalają na urozmaicone i różnorodne żywienie, zgodne z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia. Można jeść większość rzeczy, które jadło się przed zachorowaniem, zwiększając ilość warzyw, chudego nabiału, ciemnego pieczywa, eliminując tzw. cukry proste (słodycze, ciasta)
2) Sposób przygotowania pokarmów ma wpływ na poziom cukru we krwi
Odpowiedź: prawda
Jeśli pijemy np. sok wyciśnięty z jabłka, węglowodany w nim zawarte wchłoną się szybciej, niż jeśli zjemy jabłko w całości (z całego owocu węglowodany wchłaniają się wolniej i powodują mniejsze wzrosty glikemii (poziomu cukru we krwi)). To samo dotyczy warzyw, np. surowa marchewka jest bardziej zalecana niż gotowana, a zwłaszcza rozgotowana. Zaleca się aby makaron, ryż, kasze nie były rozgotowane, bowiem wówczas dochodzi do szybszego wzrostu poziomu glukozy. Jest to związane z pojęciem
tzw. indeksu glikemicznego, który określa, jak zmieni się stężenie glukozy we krwi, po zjedzeniu konkretnego produktu zawierającego węglowodany.
Pokarmy, mające wysoki indeks glikemiczny dają większy wzrost poziomu glukozy i nie są zalecane w diecie cukrzycowej. Są to np. białe pieczywo, słodzone napoje gazowane, biały ryż.
Pokarmy o niskim indeksie, zalecane jako źródło węglowodanów, to np. otręby, pieczywo pełnoziarniste z dużą zawartością błonnika, czerwona fasola, soja, odtłuszczone mleko.
3) Pieczywo nie powinno być smarowane tłuszczem
Odpowiedź: mit
Dodanie niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego do tradycyjnej kanapki spowoduje wolniejsze wchłanianie węglowodanów z pieczywa.
4) Żaden makaron nie jest zalecany u chorych na cukrzycę
Odpowiedź: mit
Makarony zrobione ze zmiażdżonego zboża, a nie mąki, nie rozgotowane i nie pokrojone w nitki, tylko w grubszych kawałkach mogą być spożywane (niższy indeks glikemiczny). Obecność glutenu powoduje wolniejsze wchłanianie glukozy.
5) Makarony bezglutenowe nie są zalecane w diecie cukrzycowej
Odpowiedź: prawda (rozszerzenie odpowiedzi w pytaniu 4)
6) Czy ryby i mięso należy jeść tylko przyrządzane bez tłuszczu
Odpowiedź: mit
Chude ryby (np. dorsz, karmazyn), oraz chude mięso, przyrządzone bez żadnego tłuszczu mogą bardzo szybko opuścić żołądek i zwłaszcza u młodych, aktywnych osób, leczonych insuliną, może dojść do hipoglikemii kilka godzin po posiłku. Dozwolone jest sporządzanie ryb i chudego mięsa z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego (oliwa, olej) lub niewielkiej ilości masła , czy niskotłuszczowej śmietany.
7) Pizza nie jest dozwolona w diecie cukrzycowej
Odpowiedź: mit
Prawdziwa, włoska pizza jest wykonana z cienkiego ciasta , mięsa lub ryby i jarzyn, nie są to produkty niedozwolone.
Należy tylko uwzględnić to w całkowitym bilansie dnia, zjeść mniej pieczywa. Jeśli pizza jest z dodatkiem tłustego, żółtego sera, można dodać do tego posiłku dodatkowo 1-2 j insuliny krótkodziałającej, jeśli dotyczy to chorych z cukrzycą leczoną insulina.
Urozmaiceniem diety może też być dodawanie kolorowych warzyw (papryki, zielonych ogórków, rzodkiewek), szczypiorku, natki pietruszki, koperku, bazylii a do pieczonych mięs majeranku i rozmarynu.
