top of page

Czy mogę ćwiczyć mając wysokie ciśnienie tętnicze?


 

Ciśnienie tętnicze podnosi się w czasie trwania wysiłku fizycznego i stopniowo obniża po jego zakończeniu. Doskonale widać to w czasie badania wysiłkowego (wykonywane najczęściej w diagnostyce choroby wieńcowej, polega na kontrolowanym obciążaniu Pacjenta narastającym wysiłkiem - marsz na bieżni lub pedałowanie na cykloergometrze - w czasie trwania którego w sposób ciągły monitorowane jest EKG i ciśnienie tętnicze). Nie jest niczym niezwykłym, że pacjent zaczyna badanie z ciśnieniem 130/80 mmHg, przy maksymalnym obciążeniu osiąga wartości 180/100 mmHg a kończy badanie z wartościami 120/70 mmHg.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja gdy osoba nie leczona lub leczona w sposób niewystarczający podejmuje nagle duży wysiłek do którego w dodatku nie jest przygotowana. Wówczas ciśnienie skurczowe może poszybować > 200-250 mmHg i mośe dojść do katastrofy zawału serca lub udaru mózgu.


Dlatego BEZWZGLĘDNIE przed rozpoczęciem aktywności sportowej trzeba zadbać o normalizację ciśnienia tętniczego.


Oczywiście osoby leczone z prawidłowymi wartościami ciśnienia spoczynkowego POWINNY być aktywne fizycznie, bo jest to jedna z metod niefarmakologicznego leczenia tej choroby!

11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Dołącz do nas

©2019 by Ula i Jurek.

bottom of page