top of page

Spuchły mi nogi - czy mam się tym martwić ?

Zdjęcie autora: Jerzy SerafińskiJerzy Serafiński

Odpowiedź brzmi TAK.

Jeśli nagle, bez żadnej widocznej przyczyny spuchły Ci nogi, szczególnie jeśli obrzęk jest asymetryczny (czyli dotyczy bardziej jednej z nóg) powinno skłonić Cię to do wizyty u lekarza.

Photo by Manki Kim on Unsplash

 

Powodów obrzęków podudzi jest wiele.

„Spuchnięte nogi” często są wynikiem chorób przewlekłych znanych pacjentowi - przewlekłej niewydolności serca, żylaków, niewydolności wątroby, utraty białka u osób z przewlekłą niewydolnością nerek, przewlekłymi biegunkami lub wyniszczonych; zaburzeń hormonalnych (choroby tarczycy, kory nadnerczy, zaburzenia hormonów płciowych). Wówczas objaw ten najczęściej występował już w przeszłości, Pacjent wyedukowany przez swojego lekarza prowadzącego jest w stanie samodzielnie, w granicach wcześniej ustalonych, zmodyfikować leczenie (najczęściej poprzez czasowe zwiększenie dawki leku moczopędnego) uzyskując poprawę.

Obrzęki pojawiające się nagle i asymetrycznie najczęściej mają związek z ze stanem ostrym, którego konsekwencje niekiedy bywają groźne dla życia.

Część z nich jest łatwo identyfikowana - bez trudu można powiązać pojawienie się obrzęku ze stanem zapalnym (np. w skutek urazu więzadeł / stawu np. po skręceniu kostki), bądź alergicznym (reakcja na ukąszenie) - wówczas chory i tak szybko zwraca się po pomoc.

Znacznie bardziej niebezpieczne konsekwencje zdrowotne wiążą się z zaburzeniami w odpływie krwi żylnej (np. zakrzepica żył głębokich będąca powodem 70% przypadków obrzęku jednej nogi) czy zaburzenia w odpływie chłonki (np. róża, choroby pasożytnicze ).


Zakrzepica żył głębokich często przebiega bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Czynnikami sprzyjającymi jej wystąpieniu są między innymi dłuższe pozostawanie w jednej pozycji (np unieruchomienie w czasie kilkugodzinnego lotu samolotem), uraz, przebyte zabiegi operacyjne, palenie tytoniu, stosowanie leków hormonalnych (antykoncepcja, hormonalna terapia zastępcza), choroba nowotworowa i odwodnienie. Trzeba zwrócić uwagę na ból łydki podczas chodzenia, bolesność przy ucisku lub przy przyciągnięciu palców stopy ku górze; obrzęk podudzia lub całej nogi, powiększenie jej obwodu w porównaniu do drugiej > 2 cm. Chora noga jest zwykle cieplejsza, ma poszerzone żyły. Stwierdzenie takich objawów wymaga pilnego kontaktu z lekarzem i podjęcia natychmiastowego leczenia. Jeśli skrzeplina czopująca żyłę w nodze urwie się i popłynie z prądem krwi może zatkać tętnice w płucach powodując potencjalnie śmiertelną chorobę jaką jest zatorowość płucna (z tego powodu zmarli między innymi Jan Kulczyk i Kamila Skolimowska).

Aby uniknąć zakrzepicy będąc w podróży dbaj o wypijanie odpowiednio dużej ilości płynów, staraj się często wstawać i rozprostowywać nogi, siedząc zginaj i rozprostowywał nogi w stawach skokowych tak by naprzemiennie napinać i rozluźniać mięśnie łydek (w ten sposób krew jest wypychana z nóg w kierunku serca).


Obrzęki mogą również powstawać w wyniku zapalenia / zamknięcia naczyń chłonnych (jest nimi odprowadzana chłonka - płyn który przesiąka z naczyń do tkanek) mogącego między innymi wynikać z różnych chorób pasożytniczych (np. filarioza). Są na nie narażone osoby podróżujące / spędzające urlop w krajach południowo wschodniej Azji lub Afryki. Dolegliwości mogą pojawiać się nawet w kilka miesięcy od zakażenia - w czasie rozmowy z lekarzem watro informować o tym gdzie spędzało się wakacje, może pomóc to w postawieniu właściwego rozpoznania.


Jak radzić sobie z obrzękami?

  • Pamiętajmy, że krew i chłonka są wypychane z nóg do serca naczyniami o niskim ciśnieniu i wbrew grawitacji przez skurcze mięśni łydek i ud (tzw pompa mięśniowa).

  • Pracując na stojąco rób przerwy, przenoś ciężar z nogi na nogę, zginaj kolana.

  • Noś odpowiednio wyprofilowane obuwie, unikaj butów na obcasie, ciasnych skarpetek, pończoch czy spodni.

  • Pracując na siedząco lub podróżując dłuższy czas w tej pozycji naprzemiennie napinaj mięśnie łydek i ud (pompa mięśniowa)

  • Wypijaj odpowiednią ilość płynów, unikaj odwodnienia. Zbyt „gęsta” krew wraz z bezruchem może sprzyjać zakrzepicy!


 

Jeśli masz pytania lub pomysł na temat na bloga napisz do nas

Bądź na bierząco z naszym profilem na facebooku

87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Witamina K

Witamina K

留言


Dołącz do nas

©2019 by Ula i Jurek.

bottom of page